Evo me, Gospodine…

Za svaku je župu najveći i najradosniji događaj mlada misa. Župa svetoga Antuna Padovanskoga Čakovec – Jug radosno i u molitvama pripremala se za ovaj veliki dan. Nakon što je 17. lipnja 2017. u zagrebačkoj katedrali zaređen za svećenika Hrvatske franjevačke provincije svetog Ćirila i Metoda, fra Josip Sedlar u svojoj je župi u nedjelju, 2. srpnja 2017. u zajedništvu obitelji, braće svećenika,velikog broja župljana i vjernika proslavio svoju svečanu mladu misu, ove godine jedine u Međimurju. U nepunih 15 godina od posvete, tada novoizgrađene crkve, to je drugo po redu duhovno zvanje u ovoj župi, nakon fra Petra Horvata koji je zaređen 2011. godine. Proslava početka svećeničkog služenja Crkvi je veliki i posebno radostan događaj, kako za fra Josipa osobno i njegovu obitelj, tako i za Franjevačku provinciju i župsku zajednicu.

Uoči same mlade mise održana je bliža duhovna priprava za slavlje kroz trodnevnicu. Prvog dana trodnevnice na blagdan apostolskih prvaka Svetog Petra i Pavla, misu je predvodio i propovijedao magister bogoslova – fra Krunoslav Kocijan, u petak fra Božo Saraf – franjevac iz Koprivnice, a dan uoči mlade mise fra Filip Đurđević – promicatelj pastorala duhovnih zvanja i područni duhovni asistent Frame. Svaki je od propovjednika na svoj način izrekao mladomisniku osobnu i molitvenu podršku za njegovo svećeničko služenje Božjem narodu. Tako je u svjetlu misnih čitanja o susretu proroka sa svojim gostoljubivim domaćinima fra Filip poželio mladomisniku da uvijek bude radostan, otvoren i nadasve susretljiv.


Proslava mlade mise protekla je u svečanom tradicionalnom ruhu poznatom od davnina u našem kraju. Osunčano nedjeljno jutro okupilo je u domu obitelji Sedlar puno župljana, svećenstva, rodbine i prijatelja koji su došli ispratiti mladomisnika Josipa iz rodne kuće u dom Gospodnji. Ozarena lica i suze radosnice mnoštva okupljenih svjedočilo je dirljivom trenutku roditeljskog blagoslova mladomisnika. Uz svoju djecu, Irena i Drago Sedlar, ponosni roditelji mladomisnika, dostojanstveno i s puno ljubavi poželjeli su svome Josipu uz Božji blagoslov sve najbolje, a svečana procesija čakovečkim jugom prema crkvi svetoga Antuna Padovanskoga krenula je na čelu u pratnji Gradskog puhačkog orkestra Čakovec, za njima su krenuli vjernici i svećenici, a na začelju mladomisnik sa svojim dragim roditeljima. I dok su čakovečkim ulicama zvonila zvona, velika procesija ušla je u crkvu kojom se spontano i srdačno prolomio pljesak u znak pozdrava i radosti svečanog ulaska mladomisnika u prekrasno ukrašenu crkvu. Nakon dirljivih bratskih riječi koje mu je uputio najmlađi brat Benjamin, mladomisnika su u ime župe i Župnog pastoralnog vijeća pozdravili i svoju radost izrazili gosp. Đuro Bel i gđa Nada Gal, a zatim župnik, fra Tomislav Božiček koji je istaknuo da je mlada misa najradosniji trenutak svake župe te poručio mladomisniku kako mora biti svjestan da ga ljudi neće baš uvijek prihvaćati, posebice kada bude govorio Božju istinu, no u tome mora biti ustrajan jer naviještati evanđelje najvažnije je u životu svećenika. Svečanu euharistiju je koncelebriralo tridesetak svećenika iz Franjevačke provincije, Čakovečkog i okolnih dekanata, a prigodnu je homiliju održao fra Zdravko Lazić, gvardijan franjevačkog samostana na Kaptolu koji je posebno naglasio važnost obitelji, osobito Josipovih roditelja, koji nisu izabrali posao i karijeru, nego život i odgoj svoje devetero djece: Vlado, Vlatka, Franjo, Josip, David, Filip, Jelena, Jakov i Benjamin u koji su utkali sve istinske, životne i kršćanske vrijednosti. Uz to, propovjednik je naglasio osobitu blagoslovljenost župe ovim duhovnim zvanjem uoči svoje punoljetnosti postojanja. Tradicionalno liturgijsko slavlje završilo je pjesmom župnog zbora, osobnim mladomisničkim blagoslovom kojem je pohrlilo mnoštvo i podjelom prigodnih sličica s mladomisničkim geslom „Sve što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima“ ( Mt 7,12 ) za uspomenu te druženjem ispred crkve uz piće i kolače za sve prisutne.

Nikada crkva nije tako lijepa i tako posebna kao na dan mlade mise. Teško je opisati riječima svu radost slavljenja ove mise na kojoj se čula i pamtila svaka riječ, svaka molitva i pjesma. To se jednostavno osjeti u srcu svakoga vjernika i zato je važno moliti za duhovna zvanja. Neka svi župljani zauvijek pamte i hvale Gospodinu za ovaj dan. Za našeg mladomisnika Josipa i za njegove, uvijek tako drage i nasmijane roditelje.

Dragi fra Josipe i obitelj Sedlar, mnoštvo srdačnih čestitki koje ste primili povodom mladomisničkog slavlja neka vam zauvijek ostanu u najdražem sjećanju na ponos, kao izraz radosti i zahvalnosti svake osobe i cijele župne zajednice za Bogu i Božjem narodu posvećen život! Neka vas prate nasmijana lica dragih ljudi kojima ste ovu nedjelju učinili tako velikom i tako svetom.

Molitva Bogu za mladomisnika

Danas u radosti sričem ovaj svoj hvalospjev Tvom novom svećeniku, Isuse! Čuvaj ga kao zjenicu oka, kao svoje najdraže milje! Budi za kormilom njegova života, da nikad ne zaluta u magli i divljim vodama kušnji. Od danas cijeli njegov život pjeva najljepšu pjesmu o susretu čovjeka i Boga.

Predragi Isuse, znam da mu Put neće biti lak. Nad ovom stazom na koju je zakoračio danas odzvanjaju pokliči divljenja i odobravanja. Kad oni utihnu i kad mu gluha tišina njegove vlastite Golgote bude parala uši, Ti bdij nad njegovim uzglavljem.

I evo ga sad, Isuse, pred nama u Tvojoj Crkvi stoji. S lica mu odsijeva ljepota potpunog predanja Tebi. On je Tvoj dar nama vjernicima, najljepši izričaj Tvoje prisutnosti i danas u svijetu. Njegove si bokove opasao silinom Duha da Tvoj narod po njemu prima svu milost Neba. Kakvo uzvišeno poslanje! Teško i obvezujuće, ali slad meda iz njega se kuša!

Tvoj miljenik danas prvi put pristupa k Stolu žrtve, svetom mjestu Tvoga darivanja čovjeku. Povjerio si mu da svojim čistim rukama dotiče sveto otajstvo Kruha života koje će se pred nama čudesno umnažati. Sitit će nas njime da mi živimo, snažit će nas da ne iskrvarimo pod svojim životnim križevima. Molim te za njegovu svetost, da nikad ne zaboravi čijim je Imenom opečaćen!

Pripremile: Vlatka Železnjak i Nataša Kralj

The gallery was not found!