Potvrda je jedan od sedam sakramenata katoličke Crkve. Ona usavršuje krsnu milost, sakrament koji daje Duha Svetoga da nas dublje ukorijeni u božansko posinstvo, da nas čvršće pritjelovi Kristu, da ukrijepi našu vezu s Crkvom te nas tješnje pridruži njezinom poslanju i pomogne da kršćansku vjeru svjedočimo riječju i djelima.

Ona je sakramenat kršćanske zrelosti. U latinskoj Crkvi ovaj se sakrament dijeli kada kršćanin dozrije do dobi razuma.
Redoviti djelitelj potvrde je biskup. Potvrda se u redovitom slučaju dijeli za vrijeme sv. mise. Biskup u obredu nad potvrđenike raširi ruke. Pritom moli za silazak Duha Svetoga na njih. Potom slijedi bitni obred sakramenta: U latinskom obredu potvrda se podjeljuje pomazanjem krizmenim uljem na čelo potvrđenika, koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: “PRIMI PEČAT DARA DUHA SVETOGA”.
Krizmanici se u našoj crkvi redovito intenzivno pripremaju za primanje Potvrde dolaskom na vjeronauk u osmom razredu osnovne škole.

Tko može primiti sakrament potvrde?
– onaj koji je kršten
– onaj koji poznaje svoju vjeru
– onaj koji je u posvetnoj milosti (bez teškog grijeha)

Tko može biti kum(a) na potvrdi?
– osoba koja je i sama primila sakrament potvrde
– ako je kum(a) u braku, treba biti u crkvenom braku

Od dokumenata prije samog obreda potvrde, potvrđenik od svećenika koji ga je pripremao za potvrdu primi tzv. “Pristupnicu za sakrament potvrde”, na kojoj se nalaze osobni podaci o potvrđeniku, mjesto i datum njegova krštenja, ime i prezime krizmenog kuma, ime i prezime djelitelja potvrde, datum i mjesto potvrde. Uz pomoć Pristupnice se krizma upisuje u Maticu krizmanih i u Maticu krštenih.

Prijavnicu ovdje možete preuzeti u digitalnom obliku, te ju ispunjenu donijeti u župni ured. Kod prijave djece potrebno je predočiti i obiteljsku knjižicu.