Pogledajte filmić o nastanku prekrasnih božićnih jaslica u Hrvatskoj katoličkoj misiji, crkvi Sv. Nikole Tavelića, u Sydneyu koje je izradio naš župljanin fra Petar Horvat.

 

Iako je kao pozadinu svog videa o izradi jaslica stavio pjesmu iz crtića ‘A je to’, fra Petar Horvat mnogo je bolji majstor od dvojice crtićkih likova. On je vlastitim rukama u Hrvatskom katoličkom centru sv. Nikole Tavelića u Sydneyu, čiji je voditelj, izradio doista spektakularne jaslice.

– Volim izrađivati jaslice jer mi pruža igru s prostorom i vremenom. Možeš savijati prostor kombinacijom omjera i veličina, a vrijeme više nije nešto što trebaš ganjati nego ga možeš pripitomiti – kaže fra Petar u opisu videa.

Količina detalja u jaslicama doista je nevjerojatna. Nisu tu samo Isus, Josip, Marija, sveta tri kralja… Oni su centralni dio jedne predivne priče ispričane kroz umjetničku instalaciju.

Kako kaže fra Petar, ljudi su se kroz čitavu povijest pitali kako se mogu povezati s Bogom i gdje ga pronaći.

– Ovim jaslicama pokušao sam tu vječnu potragu učiniti vidljivom i dodirljivom. Bog je među nama – ponizan i nježan. I samo takvi ga mogu prepoznati. Bog, gospodar čitavog svemira – maleno djetešce uplakano u jaslama. No, neka nas vanjština ne prevari. On jest Svjetlo. Svjetlo koje raspršuje tamu. Tamu svijeta i tamu našeg srca – zaključuje.

Prreuzeto sa: CroExpress